Upadłość konsumencka szybka ścieżka do wolności finansowej

Wielka grupa ludzi dziś (a w szczególnie osób zadłużonych) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź może okazać się skrótowa lub nader wydłużona. Jednakże niniejszy artykuł mam nadzieję odpowie na wszelakie intrygujące Cię sprawy kwestie. Po pierwsze możemy rzec, iż jest to nie mniej nie więcej jak ogłoszenie bankructwa w sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, że jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a dalsze spłacanie naszego zadłużenia jest nierealne (np. sumy rat są wyższe nasze zarobki).

Fundamentalnym elementem przy ogłoszeniu upadłości jest to, żeby nasza niewypłacalność nie była przez nas zawiniona. Oznacza to, iż zadłużenie powstało obiektywnie bez naszej świadomej winy (np. padliśmy ofiarą kanciarzy pieniężnych, którzy zatwierdzili z nami umowę pożyczki gdzie wysokość odsetek stanowi przestępstwo lichwy). Nasza sprawa jest analizowana przez sąd rejonowy ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Do niego kierujemy właśnie wniosek.

W trakcie procedury upadłościowej sąd bada naszą sytuację finansową, kontroluje wiarygodność przedstawionych dokumentów i finalnie decyduje o tym czy wydać orzeczenie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Musimy wiedzieć, że w żadnym razie nie możemy sobie zezwolić na skrywanie majątku i innego tego typu ruchy. Może to, bowiem zniweczyć nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na długi okres czasu.
Upadłość konsumencka to instytucja ustawowa, która to do polskiego prawodawstwa została wprowadzona pod koniec roku 2009. Procedury odnośnie jej stosowania znajdują się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Trzeba w tym miejscu określić, że do tej pory z możliwości ogłoszenia upadłości mogły korzystać jedynie przedsiębiorstwa. Natomiast na chwilę obecną jest to również wykonalne w przypadku konsumentów. Jej przeprowadzenie nie jest prostym zadaniem, wymaga kompetentnej wiedzy prawniczej i ogromnej wytrwałości (całe postępowannie łącznie z wykonaniem planu spłaty może potrwać przeszło trzy lata).

Jednak upadłość konsumencka w bardzo wielu wypadkach stanowi idealną alternatywę dla jednostek, które mają już postępowanie egzekucyjne. Na ten stan rzeczy ingeruje wiele zmiennych. Musimy, albowiem wiedzieć, iż egzekucja komornicza niesie ze sobą spore nakłady (opłacamy koszty egzekucji, koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym itd.) a oprócz tego często z tego, co nam zabiera komornik niepokrywane są nawet odsetki od głównej kwoty naszego zadłużenia a co za tym idzie nasz dług zamiast maleć jeszcze wzrasta. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka niweluje ten dodatkowe wskazowki problem. Jeżeli się na nią zdecydujemy to sąd przydziela nam osobę syndyka, który z kolei tworzy schemat spłaty. Spłata zobowiązań trwa najwyżej 3 lata a po tym okresie niespłacone długi podlegają procedurze umorzenia. Oznacza to, iż nikt już może ich od nas sciągać.

Upadłość konsumencka w 2016 roku to niezmiernie gorący problem, przede wszystkim pośród osób, skocz do tych gosci które w przeszłości wzięły wiele deklaracji a w tej chwili nie radzą sobie z ich spłatą. Można, dlatego postawić tu pytanie, z czym związane jest tak obszerne zainteresowanie właśnie tą instytucją ustawową (gdyż przepisy te zostały wprowadzone już pod koniec 2009 roku). Jak się, bowiem okazuje wszystko jest powiązane z nowelizacją tychże uregulowań prawnych, jaka nadeszła w grudniu 2014 r. Od tego momentu system ogłoszenia upadłości uległ znacznej liberalizacji, przez co może z niej skorzystać coraz więcej jednostek posiadających znaczne kłopoty ze swoim zadłużeniem.

Dla tego przykładu okazuje się, iż rok 2016 jest rokiem przełomu, jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę obecną możemy, albowiem już liczyć orzeczenia sądów w tej kwestii na setki spraw (w pierwszym roku działania ustawy było to raptem kilkanaście postanowień na kilkaset sporządzonych wniosków). Możemy spostrzec, iż sądy coraz przychylniej podchodzą do problemów osób przekredytowanych.

W praktyce jak się, albowiem okazuje upadłość konsumencka jest jedynym sensownym wyjściem z sytuacji dla osób, które wpadły w spiralę obciążenia i nie mają rzeczywistych szans na spłacenie swego obciążenia. Każdy, kto ma, chociażby minimalną styczność z branżą kredytową lub pożyczkową poznał przykłady osób, które w wielu przypadkach nie ze swej winy znalazły się w pożyczkowej pułapce (np. zadłużyły się nadmiernie, aby ocalić ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *